Gürcistan’da bulunan alabalık çiftliğine teknik gezi gerçekleştirildi.

12 Nisan 2019 Cuma

Gürcistan’ın Ozurgeti bölgesinde, Vakjvari Beldesinde bulunan Vakjvris Kalmakhi Alabalık Çiftliği yetkilileri balık sağlığı amaçlı yaşadıkları sorunları yerinde görmek ve fikir alışverişinde bulunmak üzere Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine müracaatta bulunmuşlardır. Balık çiftliğine, 03.04.2019 tarihinde, üretim protokolü hakkında bilgi almak ve yaşanan sorunları tespit etmek amacıyla Fakültemiz Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü öğretim Üyeleri Prof. Dr. Şevki KAYIŞ ve Doç. Dr. İlker Zeki KURTOĞLU tarafından teknik ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Genel durum değerlendirmesi, damızlık, kuluçkalama, yavru bakımı, pazarlama gibi temel yetiştiricilik uygulamaları hakkında bilgi alındı. Balık çiftliğinin tüm birimleri yerinde görülerek problemler tespit edilmiştir. İşletme müdürü Sayın Otari Chxartishvili, şirket yetkilisi Sayın Rezi Nikolaishvili ve birim sorumlularının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda gözlemler değerlendirilmiştir.

Vakjvris Kalmakhi Alabalık Çiftliği yetkilileri, çiftlik kapasitesinin azami 300 ton/yıl kapasiteli olduğunu, işletmenin Gürcistan içinden olduğu gibi, Türkiye dahil birçok ülkeden üretim materyali temin ettiği öğrenilmiştir. İşletme sorumlusu Rezi Nikolaishvili “Ülkelerinde Su ürünleri Yetiştiriciliği alanında destek alabilecekleri yetkin bir birimin olmaması nedeniyle yeterli destek alamadıklarını, ancak Fakültemizden 5 yıldır aldıkları destekten memnun olduklarını ifade etmişlerdir.

Fakültemiz Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şevki KAYIŞ Fakültemizin su ürünleri yetiştiriciliği alanında oldukça gelişmiş bir bilgi birikimine ve alt yapıya sahip olduğunu belirterek, Fakültemizin Yönetim Kademesinin ve konularında uzman akademik kadrosunun bölge illere ve komşu ülke olan Gürcistan’a bu bilgi birikimini her zaman paylaşmaya hazır olduğunu belirtmiştir.

Ziyaret sonunda işletmenin sürdürülebilir karlılığının sağlanması amacıyla, teknik personel eğitimi, uygulama faaliyetlerinin Fakültemiz desteğiyle gerçekleştirilmesi ve bilgi paylaşımının devamı konularında fikir birliğine varılmıştır.